Nie spalaj, nie wyrzucaj.


1.Dlaczego warto kompostować jesienne liście?

Zamiast wyrzucać liście opadłe jesienią z drzew, lepiej je kompostować w ogrodzie, czyli przerabiać na naturalny nawóz. Tak jest ekologicznie i taniej. W naturze nie ma śmieci! Opadanie liści jesienią to naturalne zjawisko, niezbędne w przyrodzie. W ten sposób do gleby wracają substancje pokarmowe, pobrane z niej wcześniej przez drzewa i krzewy, np. w postaci nawozów, a także uzyskane w procesie fotosyntezy.

Poza tym opadłe liście są bardzo ważną częścią ekosystemu. Ściółka, która z nich powstaje, zatrzymuje wodę i składniki pokarmowe (zwłaszcza azot, fosfor i potas), a także stabilizuje temperaturę gleby. Jest niezbędna do życia drobnych zwierząt, jak dżdżownice czy biedronki. Sprzyja rozwojowi pożytecznych w ogrodzie mikroorganizmów, w tym grzybów mikoryzowych. Dzięki mikoryzie korzenie roślin mają łatwiejszy dostęp do składników pokarmowych i wody w glebie.

W ogrodach zaś opadłe liście są zwykle bardzo dokładnie wygrabiane i usuwane. Głównym powodem jest estetyka. Takie ogrody są uważane za bardziej zadbane. Inny powód to rodzaj nasadzeń. Wiele roślin, w tym przede wszystkim trawnik, źle znosi zaleganie opadłych liści.


Wyrzucając liście poza ogród zwiększamy ilość śmieci na wysypiskach. Pozbywamy się też świetnego materiału na kompost. Jesienne liście zawierają szczególnie dużo składników, które zamieniają się w życiodajną próchnicę. Gdy w glebie jest dużo próchnicy, wszystko rośnie bujniej. Rośliny lepiej przyswajają składniki pokarmowe oraz są bardziej odporne na suszę, mróz, choroby i szkodniki.

Kompostowanie jesiennych liści to bardzo prosty sposób, by ich nie wyrzucać. Jednocześnie do ogrodu – w postaci kompostu – wracają substancje pokarmowe, zawarte w liściach, w dodatku wzbogacone o pożyteczne mikroorganizmy. Jeśli jest możliwość, przynajmniej w kącie ogrodu warto też zostawić choć trochę opadłych liści. Będą zimowym schronieniem np. dla biedronek, które w kolejnym sezonie pomogą zlikwidować mszyce w ogrodzie.

Przeczytaj też: Jak przygotować dobry kompost
2. Kompostownik, worek czy pryzma – gdzie kompostować liście?

Jesienne liście można kompostować na różne sposoby. To mogą być pryzmy (najlepiej do metra wysokości), kompostowniki oraz worki foliowe. W przypadku liści tzw. twardych, np. dębu i orzecha włoskiego, zawierających więcej garbników, należy używać kompostowników otwartych (bez szczelnych pokryw i dna).

Liście miękkie, np. brzozy i jabłoni, można kompostować także w workach (specjalne są do kupienia w sklepach ogrodniczych, często w zestawie z preparatem przyśpieszającym kompostowanie).

Bez względu, czy wybierze się kompostownik, pryzmę czy worek foliowy, proces kompostowania można przyśpieszyć o kilka miesięcy.

Liście dębu, leszczyny i orzecha włoskiego zawierają większą ilość naturalnych garbników, niż innych roślin. Garbniki powodują, że rozkład takich liści trwa wolniej. Spowalniają też – w pierwszym etapie rozkładu – wzrost innych roślin. Jednocześnie sprzyjają magazynowaniu azotu. Nie jest on jednak od razu dostępny dla roślin. Korzystają z niego grzyby mikoryzowe, które są bardzo pożyteczne w ogrodzie. W ich obecności rośliny rosną zdecydowanie lepiej. Dlatego liści dębu, leszczyny czy orzecha włoskiego nie zawsze trzeba wyrzucać. Najlepiej wrzucać je do osobnego kompostownika, koniecznie bez pokrywy, albo na kopiec. Pod wpływem deszczu i śniegu garbniki zostają wypłukane w ciągu kilku miesięcy. Wiosną liście można przekładać (warstwami) do innego kompostownika, w którym zbiera się wszystkie resztki ogrodowe i z kuchni.
kompostowanie liści

Informacja Nie wszystkie jesienne liście nadają do kompostowania. Unikać trzeba dodawania do kompostu liści z objawami chorób, np. plamami. Mogą bowiem na nich być patogeny chorobotwórcze. Wiele patogenów ginie podczas kompostowania, ale niektóre mogą przetrwać i być źródłem kolejnych zakażeń roślin w ogrodzie.
3. Jakie są sposoby przyśpieszające kompostowanie liści:
Rozdrabnianie liści


Jesienne liście zawierają mało wody. Są lekkie, ale mają bardzo dużą objętość. Nawet jeśli w ogrodzie jest niewiele drzew oraz krzewów, i tak liści zbiera się zwykle co najmniej kilka metrów sześciennych. Przeciętny kompostownik zaś ma pojemność tylko ok. 1 m³.

Objętość jesiennych liści można bardzo skutecznie zmniejszyć przez rozdrabnianie. Nie trzeba tego robić ręcznie. Funkcję rozdrabniania mają niektóre odkurzacze do liści, ale także kosiarki. Dzięki temu liście trafiają do worka odkurzacza lub kosza kosiarki drobno pocięte. Mają zdecydowanie mniejszą objętość! Mieści się ich więcej w kompostowniku i szybciej się kompostują.

Co zrobić, jeśli nie ma się do dyspozycji narzędzi ogrodowych z funkcją rozdrabniania? Liście zgrabia się na stos i zostawia na 1-2 tygodnie. Aby nie rozwiał ich wiatr, liście można przykryć, np. agrowłókniną. W tym czasie w liściach zacznie się proces rozkładu. Blaszki staną się mniej sprężyste i bardziej mokre. Objętość liści się zmniejszy. Wtedy można je przełożyć do kompostownika.

Więcej na stronie : https://tiny.pl/wcwm2

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.