Szkolenie dla działkowców

Łęczna, 29.06.2019r. W Domu Działkowca ROD „Relaks” w Łęcznej miało miejsce szkolenie dla członków ROD Relaks, które poprowadziła dr. Inż. Anna Ewa Michowska z PZD Okręg w Lublinie. Głównym tematem spotkania były „Zasady zagospodarowania działek w Rodzinnych Ogrodach Działkowych i ekologiczne metody uprawy roślin”.

Wykład wraz z prezentacją, był podzielony na grupy tematyczne, dzięki czemu każdy z uczestników mógł na bieżąco zadawać szczegółowe pytania na interesujące tematy.

Podsumowując, należy zwrócić uwagę na następujące aspekty:

  1. Prawo własności działkowiec posiada do nasadzeń trwałych, altan, budynków, tuneli, szklarni, zbiorników wodnych, podpór i innych urządzeń z zaznaczeniem – umiejscowionych zgodnie z obowiązującym Regulaminem.
  2. Wielkość altany wraz z przylegającymi budowlami – max do 35m2 w odległości min 3m od granicy działki.
  3. Drzewa ozdobne powinny być sadzone w odległości  ≤ 2m  max wysokość 3m.
  4. Drzewa owocowe powinny być sadzone w odległości  ≥ 2m od granicy działki z tym, że morele, czereśnie, orzechy minimum 3m od granicy działki. Ze względu na juglon – Choć substancja ta posiada właściwości allelopatyczne – hamujące wzrost wielu roślin,

Do gatunków roślin szczególnie wrażliwych na juglon należą: pomidoryróżaneczniki, azalie, sosna, dąb, jabłoń, winorośl, jeżyna, ziemniak, kapusta, krokus, lipa, piwonia, ogórki, groch i tymianek. U roślin wrażliwych juglon hamuje kiełkowanie nasion i wzrost siewek, ogranicza wzrost pędów i korzeni, obniża liczbę liści, niekorzystnie wpływa na plonowanie, zakłóca procesy fotosyntezy i oddychania.

Warto wiedzieć!
Liście orzecha włoskiego warto wkładać do korytarzy wydrążonych przez nornice. To bardzo dobry sposób aby pozbyć się nornic z ogrodu.

  • Gałęzie drzew, krzewów przerastające poza granice działki – należy przycinać! Jeśli tego nie zrobimy, Zarząd lub nasz sąsiad ma prawo wymagać przycinki, jeśli prośby o wycinkę nie skutkują, ma prawo sam przyciąć do linii granicy działki.
  • Obowiązuje całkowity zakaz wykonywania oprysków ochronnych i interwencyjnych do godziny 19.00 do czasu zakończenia lotów zapylaczy (pszczół, trzmieli itd.). Każdy środek jest dla zapylaczy szkodliwy; jeśli nie jest bezpośrednio toksyczny, jednak zmienia „zapach” owada, który nie zostanie wpuszczony do gniazda. Poza tym wykonywanie oprysków w ciągu dnia, gdy słońce jeszcze mocno operuje, powoduje działanie fotoaktywne składników chemicznych  powodując swoiste oparzenia liści. Nigdy nie należy robić oprysków podczas opadów czy wiatru. Poranna rosa także osłabia działanie oprysków.
  • ! należy przestrzegać zalecanych czasów prewencji i karencji. Czas karencji – czas od oprysku do zebrania plonów. Czas prewencji – czas od dokonania oprysku do wejścia w teren ludzi, zwierząt w tym pszczół.
  • Ekologiczna ochrona roślin uprawianych na ogrodach działkowych polega min, na:

– przestrzeganiem właściwego sąsiedztwa roślin – uprawy mieszane (tabela nr 1)

– właściwy dobór odmian pod względem podatności na szkodniki i choroby

– właściwy termin siewu

– zabiegi pielęgnacyjne polegające na usuwaniu trwałym gniazd szkodników, zaschniętych owoców (tzw. Mumii)

– biologiczne zwalczanie szkodników: sprowadzanie ptaków, żab i  owadów pożytecznych (dobroczynek gruszkowy, skorki, biedronki, osiec korówkowy i inne)

– stosowanie biopreparatów gotowych oraz wykonanych samodzielnie . Do samodzielnego wykonania preparatów ekologicznych wykorzystuje się następujące rośliny: cebula, czosnek, krwawnik pospolity, mniszek, pokrzywa, pomidor liście, rumianek, skrzyp polny, wrotycz pospolity.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz